Tetris historie

Jednoduchá, přesto zábavná hra tetris vznikla v 80tých letech a je hraná i napodobována dodnes. Počítačovou hru Tetris vyvinul roku 1985 Alexej Pažitnov (asistent Dmitry Pavlovsky a Vadim Gerasimov), když pracoval na moskevské akademii věd, inspirován stolní hrou pentomino. Tetris je nejslavnější počítačová hra všech dob, částečně díky svému úspěchu jako video hra. Tetris nebo podobné verze, se objevil na téměř každém přístroji, kde se dají hrát hry.

Název Tetris pochází z řeckého tetra, "čtyři". Tetris je logická hra, v níž každý díl je ze čtyř čtverců. Padají a hráč otočením a posunem dílu uspořádává části tak, aby zaplníl horizontálně celou řadu kostiček. Když je plná řada čtverců od okraje k okraji, řada zmizí a ostatní čtverečky již umístěné nad ní se posunou dolů. Když se zaplní hrací pole, hra končí. V průběhu hry dochází ke zrychlování padání.

Tetris online

PC verze razí tetrisu cestu do Budapešti, kde je od maďarských programátorů přepracován na Apple II a Commodore 64. Tyto verze zaujmou Roberta Steina, prezidenta britské softwarové firmy Andromeda. Má v plánu získat práva k PC verzi od Pažitnova přímo. Ještě předtím, než Stein dostane do kontaktu s Pažitnovem nebo akademii, Pažitnov prodává všechna práva Tetris na firmu Mirrorsoft UK a USA affiliate, Spectrum Holobyte, vlastněný Pergamon Nadace Roberta Maxwella.

Od roku 2005 je jedna z variant dostupná na internetu a můžete si zahrát tetris online

hraj tetris online